Rozhovory Miroslavy Kovářovej s tvorcami
Čo inšpiruje tvorcov inscenácií hlavného festivalového programu? Pozrite si YouTube videá s rozhovormi našej riaditeľky s tvorcami
Predstavenie Mikrosvety Jazmíny Piktorovej a Sabiny Bočkovej je určené deťom. Autorky sa originálnym spôsobom vnárajú do sveta detskej fantázie. Interaktívne, hravým spôsobom spolu s deťmi objavujú mikrosvet maličkostí, podnecujú ich predstavivosť, rozvíjajú ich zmyslové vnímanie a citlivosť k svetu, ktorý ich obklopuje a ktorého sú súčasťou. Predstavenie vhodné pre deti 4+.
Vypočujte si, ako sa zrodil nápad a ako prebiehala príprava inscenácie, ktorá počíta s interakciou a kreativitou detí.
Born by the Sea (Narodený pri mori) choreografa Frana Diaza z Nemecka je duet tanečníkov, pôsobiacich spolu ako dva dobre naolejované stroje. Ich pohyb je čistý, ostrý a plastický zároveň, pôsobí osviežujúco a pripomína rituál párenia dvoch predátorov. Ich telá predstavujú živé archívy, pripomínajúce nám stopy minulosti, ktorá nás môže posilniť, ale i brzdiť.
Aká hudba inšpirovala Frana Diaza? Ako prebiehali prípravy? Ako pracuje s tanečníkmi? Preferuje veľké súbory alebo nezávislé projekty? Viac v rozhovore našej umeleckej riaditeľky s Franom Diazom.
Daniel Abreu, choreograf a interpret, je výraznou osobnosťou tanečnej scény v Španielsku. Na Slovensku ho predstavíme po prvý raz. Jeho sugestívne a výtvarne zaujímavé sólo El hijo (Syn) hovorí o zvláštnych väzbách k rodičom a miestam minulosti, o snahe vysporiadať sa s nimi. Prostredníctvom tanca vyjadruje svoju skúsenosť s kultúrou a prostredím, ktoré ho obklopovali. Vytvára obrazy plné metafor, rozpráva príbeh existencie v širšom kontexte cyklov bytia a prírody. Jeho tanec je energický a expresívny.
Inscenácia vznikala počas pandémie. Vypočujte si, ako vznikala, čo bolo inšpiráciou a čo využíva v rámci scénografického riešenia.
Pohybová improvizácia, limitovaná spletitou konštrukciou, ako umelecká reflexia súčasného vývoja spoločnosti. Inscenácia nastoľuje otázku našej zodpovednosti voči budúcim generáciám. Vyjadruje sa k vážnym otázkam ako klimatická kríza či rast napätia a agresivity v spoločnosti.
Interdisciplinárne dielo prepája fyzickú performanciu, zvukový dizajn a vizuálnu inštaláciu. Záverečné posolstvo tvorcov vyjadruje pocit očakávania a nádeje založenej na viere, že ľudia majú schopnosť si uvedomiť svoju individuálnu zodpovednosť za podobu sveta, v ktorom žijeme.
Vypočujte si rozhovor našej umeleckej riaditeľky Mirky Kovářovej so Soňou Ferienčíkovou, performerkou a tanečníčkou IHOPEIWILL.
Juraj Korec a jeho tím sa inšpirovali sci-fi poetikou, v ktorej sa ľudské telo často ocitá v nezvyčajných, až nehostinných podmienkach a čelí prekvapivým výzvam. Vytvorili špecifickú hraciu situáciu pre päť tiel. Neplatia v nej časopriestorové súradnice, chýba horizont, zdanlivo neexistuje ani minulosť ani pokrok. Pohyb je možný, no iba späť. Kam sa dá ísť, ak možno len cúvať? Kto je táto pätica, prečo a ako sa ocitla v tejto zvláštnej situácii? V akej chvíli sa ich príbeh zastaví a čomu budú čeliť v zajatí neúprosného algoritmu?
Medzinárodný koprodukčný tanečný projekt PRÍBEH rozpráva telom a využíva pritom radikálnu stratégiu, v ktorej sa pohľady performerstva a diváctva nikdy nestretnú.
Choreografom inscenácie je Yuri Korec. Ako vznikalo a čo bolo inšpiráciou povedal našej umeleckej riaditeľke. Pozrite si rozhovor.